Home » Warto wiedzieć » Salon z aneksem kuchennym – pomysły na aranżacje wnętrz

Salon z aneksem kuchennym – pomysły na aranżacje wnętrz

Na przestrzeni lat kuchnia zmieniła się z miejsca przeznaczonego wyłącznie do gotowania w miejsce spotkań i arenę domowego życia codziennego. Lubimy spędzać w niej czas nie tylko przygotowując potrawy, ale też jedząc i rozmawiając – i z domownikami, i z gośćmi. Kuchnia połączona z salonem daje jeszcze więcej możliwości i… radości :) Trzeba tylko właściwie zaplanować rozmieszczenie mebli i sprzętów kuchennych; Odpowiednio dobrać kolory i dodatki…

Wyspa kuchenna

Dobrze, aby blat, na którym będziemy przygotowywać posiłki, był dostępny zarówno ze strony kuchni, jak i salonu. Dzięki takiemu ustawieniu można pracować razem, nawet w kilka osób. Wyspa ma jeszcze jedną zaletę – wykonywanie kuchennych czynności z twarzą zwróconą w stronę pokoju dziennego umożliwia oglądanie telewizji, pilnowanie dzieciaków bawiących się w salonie lub utrzymywanie stałego kontaktu face to face z gośćmi.

Wyspa kuchenna jest też swego rodzaju „stołem”, przy którym można zasiąść do szybkiego śniadania lub weekendowego biesiadowania z przyjaciółmi.

Wygoda

Kolejną bardzo praktyczną zaletą salonu połączonego z kuchnią jest to, że gotowych potraw nie trzeba przenosić z jednego pomieszczenia do drugiego. Podanie posiłków na stół jadalniany jest wygodniejsze, szybsze i bezpieczniejsze – krótsza droga to mniejsze prawdopodobieństwo rozlania/stłuczenia/pobrudzenia…

Więcej przestrzeni

Kuchnia otwarta na salon to już chyba standard w mieszkaniach nowego budownictwa. Głównie dlatego, że dzięki temu połączeniu wnętrze optycznie się powiększa, zyskujemy trochę wolnego miejsca, zarezerwowanego niegdyś dla ścian i drzwi.

Podłoga

Często pojawia się pytanie, co zrobić z podłogą? Czy lepiej, aby w kuchni i salonie była ta sama, czy może inna? Najczęściej stosuje się tu dwa różne materiały – standardowo panele w salonie i kafelki w kuchni. Granicę między podłogami najczęściej wyznacza wyspa kuchenna lub stół jadalniany. Pomieszczenie może być też zupełnie otwarte, bez wyraźnego podziału na strefę wypoczynkową i kuchenną – wtedy można kafle od paneli oddzielić listwą lub zdecydować się na jednolity materiał na podłodze.

Wydzielone strefy

Jeśli lubisz harmonijny wystrój wnętrz wystarczy, że zachowasz spójną kolorystykę obu pomieszczeń i ten sam styl.

Szare meble wypoczynkowe współgrają tu z matowym szkłem drzwiczek szafek kuchennych i metalowymi elementami. Podobne są także odcienie barw. Stolik kawowy i blat kuchenny, mimo innych kolorów, są drewniane – tworzą spójną całość z podłogą i drzwiami. Wnętrze jest dość surowe. Nie ma tu zbędnych ozdób, kontrastów, mocnych akcentów. Dzięki temu aneks kuchenny jest integralną częścią pokoju dziennego.

Tutaj mamy już znacznie więcej ciepłych barw. Jednak równie wyraźna jest harmonia kolorów – biele i pomarańcze występują w obu częściach pomieszczenia. Brązy i zielenie – kolory ziemi – urozmaicają monochromatyczne wnętrze.

W obu projektach, część kuchenną wydzielono nie tylko wyspą, ale też podłogą, która została wyraźnie odcięta od salonu.

Jeśli nie zależy nam na wyspie kuchennej, pomieszczenia możemy rozdzielić stołem, tworząc pomiędzy kuchnią i salonem – w naturalny sposób – część jadalnianą.

Aneks kuchenny otwarty na salon

Jeżeli nie chcemy rozdzielać salonu od kuchni blatem, możemy zdecydować się na aneks kuchenny otwarty na salon. Szczególnie polecamy go w małych mieszkaniach, ponieważ optycznie powiększy niewielkie wnętrze i dobrze doświetli kuchnię, jeśli nie ma w niej okien!

Na powyższym zdjęciu zastosowano zabudowę kuchenną w kształcie litery L. Jest ona bardzo funkcjonalna – mamy tu duży blat i sporą liczbę szafek do przechowywania. Podłoga w części kuchennej, jadalnianej i wypoczynkowej jest jednolita, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przestrzenne.

Pamiętajmy o tym, że nawet w małym aneksie – dla wygody użytkowania – warto wydzielić podstawowe strefy – do gotowania, zmywania i przechowywania potraw. Salon z aneksem kuchennym powiększa optycznie wnętrze i służy rodzinnej integracji. Jeśli domownikom nie  przeszkadza kuchenny rozgardiasz i unoszące się zapachy, będzie to znakomite rozwiązanie :)