Home » Słoneczne Groblice » Ogród marzeń – aranżacja małych ogrodów

Ogród marzeń – aranżacja małych ogrodów

Niejednokrotnie osoby nabywające mieszkania z przynależnymi ogrodami stają przed wielkim dylematem- jak funkcjonalnie zaprojektować i urządzić zieloną przestrzeń, tak aby stała się ona dla nas oazą odpoczynku po ciężkim tygodniu pracy? Wypoczywając na łonie natury, wśród zielonej trawy, pięknych kwiatów, niewątpliwie człowiek nabiera sił do dalszego działania. Im więcej wokół nas bujnej roślinności, tym większa szansa na poprawę komfortu naszego życia. Ogród marzeń dla każdego z nas może oznaczać zupełnie coś innego. Dla jednych jest to miejsce spotkań z przyjaciółmi przy grillu dla drugich natomiast  miejsce aktywnego wypoczynku. Ile ogrodów tyle pomysłów jednakże mamy nadzieję, że wskazówki, które Państwu zaproponujemy pomogą je ukierunkować i wybrać tylko te najlepsze.

girl-535251_1280

– Zestawienie elementów ogrodu – kompozycja przestrzeni

Jeżeli chcemy, by działka wyglądała atrakcyjnie, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na harmonijne zestawianie elementów. W małej przestrzeni ważną sprawą jest kompozycja dobrze dobranych barw oraz poszczególnych elementów małej architektury. Często sprawdza się zasada „mniej znaczy więcej”. Nagromadzenie dużej ilości przedmiotów na zbyt małej przestrzeni sprawia, że ogródek optycznie wydaje się jeszcze mniejszy, dlatego najlepiej już na samym początku etapu projektowania odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

– Jaka jest twoja działka?

Weź pod uwagę nie tylko wielkość ogrodu lecz również  jego kształt.  Jeżeli twoja działka jest wąska i długa, skróć ją optycznie poprzez przesłanianie widoku końca działki. Ciekawym rozwiązaniem są parawany roślinne, które  można zrobić z grupy krzewów oraz pnączy obrastających małą architekturę. Również niewielkie murki oporowe, które przecinają powierzchnię w poprzek dają złudzenie szerszej i krótszej działki. W przypadku działek o bardziej kulistym kształcie dobrym pomysłem są małe wzniesienia idące w stronę ogrodzenia. Z tyłu takiego nasypu można zasadzić wysokie rośliny, które będą idealnym tłem dla niskiej roślinności posadzonej z przodu. Wznoszenie się terenu, różnorodność roślin oraz pofałdowana powierzchnia powoduje, że granica ogrodu wydaje się dużo większa.

garden-bench-509988_1280

– Jakie ma być przeznaczenie ogrodu ?

Przede wszystkim zadbaj o aktywny wypoczynek, pomyśl o kąciku do relaksu, gdzie można ustawić kompleks wypoczynkowy. Przyda się zarówno stół z krzesłami do wspólnych posiłków z rodziną,  jak i wygodny  leżak czy hamak do krótkiej drzemki. Jeśli lubisz sport zorganizuj miejsce  do gry w kosza, siatkówki czy badmintona. Osobom posiadającym dzieci polecamy wygospodarowanie niewielkiej powierzchni pod plac zabaw, piaskownicę czy huśtawkę.

– Jakie rośliny?

Dobór roślin jest kwestią priorytetową. Jeśli nie jesteśmy zapalonymi ogrodnikami lepiej zdać się na fachową pomoc w doborze roślin, bowiem za jakiś czas może  się okazać, że zakupiony przez nas malutki krzak już po roku zacznie przysłaniać nam widok z okna. Szczególnie istotne jest to w przypadku zakupu jakże modnych tui które nieumiejętnie dobrane w rezultacie przysparzają więcej problemów niż korzyści. Na małych przestrzeniach wspaniale sprawdzają się wszelkiego rodzaju rabaty kwiatowe, drzewa o kulistych lub kolumnowych koronach, takie jak klony palmowe lub japońskie, niskie odmiany magnolii, ozdobne wiśnie, a także rośliny formowane osadzone w dużych ozdobnych donicach. Zabiegiem często stosowanym w aranżacji zielonej przestrzeni wokół domu, który ma na celu jej optyczne powiększenie jest umieszczenie roślin o większych liściach w pobliżu domu, a mniejszych na końcu ogrodu, lub też przy samym ogrodzeniu. Polecane jest użycie gatunków roślin o różnych odcieniach i fakturach, z których można wykreować cudowne kompozycje. Świetnym sposobem jest również wykorzystanie pnączy oraz pergol, które obrastając ogrodzenie dodają naturalnego uroku i efektownie odgradzają naszą przestrzeń od ogrodu sąsiada.

kwiaty

– Ważne detale? Wszystko tylko nie krasnale!

W aranżacji ogrodu ważne są również detale. Najlepiej unikać wszelkiego rodzaju  sztuczności jak plastikowe meble czy masowo produkowane ozdoby ogrodowe występujące zazwyczaj pod postacią uroczych krasnali czy jednonogich flamingów. Pamiętaj, że nagromadzenie takich przedmiotów na małej przestrzeni graniczy z kiczem i stwarza wrażenie chaosu. Drewniane lub kamienne skrzynie ogrodowe, ceramiczne donice w stonowanych kolorach w połączeniu z nowoczesnym wzornictwem mebli ogrodowych na pewno przyniosą pożądany efekt i pozwolą nam relaksować się w poukładanym i przede wszystkim  estetycznym otoczeniu.

– Samodzielna aranżacja, czy zatrudnienie projektanta?

Samodzielne projektowanie ogrodu może nam przynieść wiele radości, jednakże nie będzie to łatwe zadanie, gdyż praca ta wymaga wiedzy i doświadczenia. Coraz więcej osób decyduje się na współpracę z firmami które w swej ofercie posiadają nie tylko wykonanie dokumentacji projektowej ale również pełnego zagospodarowania przestrzeni- łącznie z zakupem niezbędnych materiałów i roślin. Cena wykonania takiej aranżacji w przypadku małych ogrodów o metrażu 30-40m2 waha się w granicach 5 000- 10 000 zł i uzależniona jest przede wszystkim od stopnia trudności danego projektu. Przed podjęciem decyzji o wyborze projektanta warto poprosić o wgląd do udokumentowanych zdjęć wykonanych przestrzeni lub też w miarę możliwości zaprezentowanie takiego ogrodu na żywo.

wagon-429395_1280

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów również my w swej ofercie posiadamy piękne, słoneczne mieszkania do których przynależą ogrody o powierzchni  od 40 do 300 m2, dlatego też zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą pełną ofertą sprzedażową: www.as-hajto.pl

Zachęcamy również do zapoznania się z galerią zrealizowanych projektów aranżacji przestrzeni ogrodowych firmy FORMIO Małgorzata Hejna (www.formio.pl)