Home » Bez kategorii » Nowe zasady dopłat w programie MDM

Nowe zasady dopłat w programie MDM

baner AS-HAJTO DEWELOPER as

     W zeszłym tygodniu Senat przyjął nowelizację ustawy dotyczącej rządowego programu dopłat “Mieszkanie dla Młodych” co oznacza że o dofinansowanie zakupu własnego M na nowych zasadach będzie można postarać się już pod koniec tegorocznych wakacji.

     Najwięcej na zmianach skorzystają osoby które do tej pory zainteresowane były zakupem nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego. Taka możliwość ma szczególne znaczenia dla osób zamieszkujących tereny mało bądź średnio zurbanizowane, gdzie dostępność lokali z rynku pierwotnego jest znikoma. Przed zakupem “używanego mieszkania” warto zapoznać się z aktualnym limitem cenowym dla danego regionu, gdyż maksymalne stawki w miastach takich jak Wrocław, Warszawa czy Kraków są dość mocno wyśrubowane w stosunku do panujących cen rynkowych. Dodatkowo dodamy iż na chwilę obecną jedynie 2% mieszkań pochodzących z rynku wtórnego spełnia kryteria programu MDM.

     Spory nacisk położony został również na wsparcie rodzin posiadających trójkę bądź więcej potomstwa. Po zmianach dofinansowanie rządową dopłatą wyniesie około 30% a nie jak dotychczas 15% i obejmie również osoby które przekroczyły dotychczasowy limit wiekowy wynoszący 35 lat. Co więcej również wcześniejszy tytuł własności  do innej nieruchomości nie będzie już przeciwwskazaniem do otrzymania kredytu w programie MDM. Warto jednak pamiętać iż korzystając z rządowego wsparcia zaciągnięty kredyt hipoteczny nie może zostać spłacony przed upływem pięciu lat gdyż mogłoby to skutkować odebraniem części przyznanej dopłaty. W tym okresie niedopuszczalne jest również podnajmowanie nowo nabytego lokalu.

     Poprawki do ustawy swym zasięgiem objęły również spółdzielnie mieszkaniowe co w rezultacie otwiera możliwość zakupu lokali powstałych w wyniku przebudowy budynków spółdzielczych lub też po adaptacji powierzchni niemieszalnych (np. poddasza). Jednakże należy pamiętać iż aktywność spółdzielni mieszkaniowych w dalszym ciągu jest stosunkowo niewielka, a ich procentowy udział w sektorze budownictwa w II kwartale tego roku wyniósł niespełna 4,5%.