Home » Domy i Wille » Mieszkanie z rynku pierwotnego – zanim kupisz…

Mieszkanie z rynku pierwotnego – zanim kupisz…

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Często wiąże się z finansowym zobowiązaniem na długie lata. Nabycie lokalu zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego wymaga odpowiedniego przygotowania się do transakcji. Dziś podamy Państwu kilka wskazówek, które ułatwią wybór właściwego mieszkania i firmy deweloperskiej.

1.    Dowiedz się, ile jesteś w stanie wydać
Zanim zaczniemy poszukiwania mieszkania/domu i przeglądanie ofert, powinniśmy udać się do banku i poprosić o wyliczenie nam zdolności kredytowej. Warto też zapytać o Mieszkanie dla Młodych, bo może okazać się, że i my, i lokum, które zechcemy kupić spełnia wymogi rządowego programu dopłat. Wiedząc już, ile jesteśmy w stanie wydać na mieszkanie, możemy rozpocząć poszukiwania…

Na rynek pierwotny składają się nowo wybudowane domy i mieszkania. Są to inwestycje realizowane najczęściej przez deweloperów, ale też osoby indywidualne lub spółdzielnie mieszkaniowe.

2.    Sprawdź dewelopera
Na co szczególnie powinno się zwrócić uwagę przy wyborze inwestycji? Odpowiedź jest oczywista – na rzetelność, płynność finansową i płatniczą firmy. Świadczy o nich obecność na listach rzetelnych przedsiębiorców. As-Hajto Deweloper może pochwalić się miejscem na Białej Liście. Zanim na nią trafiliśmy, sprawdzono przede wszystkim nasze dokumenty księgowe. Musieliśmy wykazać płynność finansową, udowodnić,  że nie zalegamy z płatnościami na rzecz ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Jest to więc dla nas nie lada wyróżnienie, a dla naszych Klientów gwarancja bezpiecznego zakupu.

Jeśli deweloper okaże się godny zaufania, warto obejrzeć dotąd zrealizowane przez niego inwestycje. Dadzą ogląd na to, jak może wyglądać nasz dom lub mieszkanie, jakie są mocne, a jakie słabe strony dewelopera. Należy też oczywiście sprawdzić ceny, a szczególnie stosunek ceny do powierzchni i jakości wykonania mieszkania. Warto też dowiedzieć się, co dokładnie obejmuje cena: czy tylko mieszkanie, czy też komórkę lokatorską, miejsce postojowe lub garaż… Koniecznie należy zapoznać się z planem inwestycji i zagospodarowania sąsiedztwa, czyli lokalizacją; Dowiedzieć się, czy w okolicy nie powstanie wkrótce jakaś uciążliwa działalność, która zaburzy spokój mieszkańców. Dobrze sprawdzić infrastrukturę oraz czas potrzebny na dojazd do centrum miasta czy do pracy.

Dla własnego spokoju można też poprosić o wgląd w aktualne pozwolenia na budowę i stan prawny działki, na której stanie inwestycja. Deweloper powinien być jej właścicielem lub użytkownikiem wieczystym.

3.    Dokładnie przeczytaj i podpisz umowę
Jeśli już sprawdzą Państwo powyższe informacje i zdecydują się na zakup lokalu, przyjdzie czas na podpisanie umowy przedwstępnej, a później deweloperskiej. Na co zwrócić uwagę, aby nie wpaść w pułapkę? O tym pisaliśmy TUTAJ. Zapraszamy do zapoznania się z umowami zawieranymi między As-Hajto i nabywcami naszych mieszkań. Jesteśmy uczciwi i nie stosujemy żadnych kruczków, dlatego z czystym sumieniem możemy je Państwu pokazać.

4.    Postaw kwiaty na parapecie i zawieś zasłony

Ostatecznym i najprzyjemniejszym etapem zakupu mieszkania jest jego odbiór. Powinni Państwo, w obecności przedstawiciela dewelopera i wykonawcy sprawdzić, czy standard wykończenia jest zgodny z tym, co ustaliliście w umowie i czy wymiary konkretnych pomieszczeń zgadzają się z zaakceptowanym przez nas projektem.

Jeśli wszystko odbyło się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, pozostaje zawiesić zasłony i cieszyć się swoim własnymi, wymarzonymi czterema kątami :)