Home » Bez kategorii » Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Ograniczona powierzchnia wymusza na nas poszukiwanie kompromisów. Dlatego też dziś przychodzimy z pomocą :)

Co z tą pralką?

Przed samym procesem planowania warto zadać sobie powyższe pytanie – nie ukrywajmy, pralka jest dość sporym urządzeniem. Są większe, są mniejsze, ale zawsze miejsce zajmuje. Dlatego też należy się zastanowić, czy miejsce pralki jest faktycznie w łazience? Równie dobrze pralka może trafić do kuchni czy też spiżarni. Można też elegancko ukryć ją w szafie. Wszystkie te sposoby poskutkują zaoszczędzeniem w łazience tak cennego przecież miejsca.

Zrzut ekranu z 2013-09-05 13:21:01

Przejdźmy do podstaw

By zaplanować poprawne urządzenie łazienki, musimy dokonać odpowiednich pomiarów. Dopiero wtedy można przejść do fazy planowania. Pamiętajmy, że oprócz zakładanego miejsca dla sanitariów i mebli, w łazience musi się znaleźć miejsce również dla nas :) Poszczególne elementy wyposażenia nie powinny nachodzić na siebie, odstęp między umywalką a wanną czy toaletą powinien wynosić przynajmniej 20 cm. Poniżej mała rozpiska proponowanych wymiarów.

 Umywalka:

– bateria ścienna powinna znaleźć się na wysokości 25-30 cm nad umywalką,
– krawędź umywalki na wysokości 80-85 cm od podłogi

Kabina prysznicowa:

– bateria prysznicowa powinna być na wysokości 100 cm od posadzki lub krawędzi brodzika, a rant deszczowy ok. 195 cm nad brodzikiem
– drzwi kabiny w żadnym wypadku nie powinny zderzać się z drzwiami wejściowymi lub drzwiczkami szafki po otwarciu

Wanna:

– brzeg wanny powinien znajdować się 55-60 cm nad posadzką,
– odległość od rantu wanny do uchwytu baterii powinna wynosić od 10 do 25 cm

Toaleta:

– brzeg powinien się na wysokości 40-45 cm nad poziomem posadzki
– wolna przestrzeń przed urządzeniem: 80 x 60-80 cm

Tricki optyczne

W optycznym powiększeniu powierzchni łazienki na pewno pomoże zastosowanie jasnych barw płytek. Warto też pamiętać o fakcie, że wybór płytek na wysoki połysk i w dużych formach pozwoli nam na uzyskanie dodatkowego wrażenia przestrzeni. Pamiętajmy przy tym, iż w łazience musimy zastosować farby, które będą odporne na działanie wilgoci i temperatury. Stąd też najlepszym wyborem wydają się farby ceramiczne albo lateksowe farby akrylowe.

Zrzut ekranu z 2013-09-05 13:22:48

Należy również pamiętać, że umieszczenie w naszej łazience dużych luster również optycznie ją powiększy. Podobnie ma się sprawa z oknami – im więcej światła dziennego tym lepiej!

Warto jest też, w miarę możliwości montować urządzenia podwieszane, dotyczy to szafek, toalety, oraz rozwiązania podtynkowe baterii wannowych czy też natryskowych. Takie rozwiązanie da nam poczucie lekkości i czystej formy. Wszystkie te tricki sprawią, iż pozornie mała łazienka wyda nam się przestronna i komfortowa.

Wanna czy prysznic?

Mała łazienka wymaga maksymalnego wykorzystania dostępnego miejsca – dlatego też żaden narożnik nie powinien się zmarnować. W takich pomieszczeniach na pewno nie ma możliwości wstawienia równocześnie wanny i kabiny, warto zatem zastanowić się, które z tych urządzeń będzie w naszej łazience najbardziej funkcjonalne. Zdecydowanie mniej miejsca zajmie kabina natryskowa i to najczęściej z drzwiami suwanymi. Często obawiamy się o późniejsze użytkowanie takich kabin. Nie jedni z nas wspominają momenty, w których niezastąpiona do czyszczenia wszystkich zakamarków i profili okazywała się szczoteczka do zębów :) Moi drodzy! Naprawdę można tego uniknąć. Producenci kabin natryskowych z przyjemnością nam to ułatwią.

Jeśli marzycie o kabinie natryskowej, a możliwe jest tylko rozwiązanie z drzwiami suwanymi, warto zastanowić się nad propozycją Huppe – kolekcja Aura (Elegance lub Pure).

Zrzut ekranu z 2013-09-05 13:23:19

W tym przypadku sformułowanie „kabina rozsuwana” nabiera zupełnie nowego znaczenia. Lekkie, bezprofilowe rozwiązanie z przezroczystym szkłem pozwoli nam na pewno nie zamknąć przestrzeni w małej łazience.

Zrzut ekranu z 2013-09-05 13:23:51

Istnieją też rozwiązania dla kabin kwadratowych, które nie zajmą miejsca praktycznie w ogóle, ponieważ można całkowicie złożyć je na ścianę. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie firma
Duka – kolekcja Multi S 4000 New, oraz Huppe – kolekcja 501 Design oraz Design (Pure i Elegance)

Zrzut ekranu z 2013-09-05 13:24:31

Jest też kilka porad dla tych, którzy marzą o długiej kąpieli po ciężkim dniu, czyli dla miłośników wanien – dla tradycyjnej, prostokątnej można zastosować szklany, bezprofilowy parawan nawannowy, czyli szybki prysznic rano i długa kąpiel wieczorem :)
Dobrym rozwiązaniem jest wanna asymetryczna, która zapewni nam komfort, pozwalając przy tym na zaoszczędzenie miejsca.

Zrzut ekranu z 2013-09-05 13:24:51

Co jeszcze?

Przede wszystkim postawmy na minimalizm – im mniej, tym lepiej. Zadbaj o to, by kosmetyki i wszelkie drobiazgi były schowane. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym nasza przestrzeń wyda się przestronniejsza i bardziej uporządkowana Ręczniki można przenieść przecież do innego pokoju lub schować w szafce. W małej łazience ważne jest, żeby zagospodarować każdy kawałek przestrzeni, nie koniecznie stosując najmniejsze urządzenia dostępne na rynku. Warto postawić na dużą umywalkę z podwieszaną szafką, lub na kabinę prysznicową. Wbrew pozorom nagromadzenie małych urządzeń może sprawić wrażenie ciasnoty, a wykorzystanie dużych i zdecydowanych form nada łazience charakter.

Zastosuj się do tych porad, a Twoja pozornie niewielka łazienka stanie się komfortową kapliczką codziennego relaksu :)

Źródło: http://www.blog.lazienkizpomyslem.pl/