Home » Stabłowice » Dlaczego warto kupić mieszkanie na wczesnym etapie budowy?

Dlaczego warto kupić mieszkanie na wczesnym etapie budowy?

Wybór mieszkania na wczesnym etapie realizacji projektu dla wielu brzmi  przerażająco, jednakże często poszukujący mieszkań decydują się na zakup tak zwanej „dziury w ziemi”. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę, że na wczesnym etapie budowy można liczyć na wiele udogodnień ze strony dewelopera:

ATRAKCYJNA CENA

Największym plusem jest cena. Po pierwsze może być ona niższa w związku z rabatami oferowanymi przez dewelopera w okresie przedsprzedaży. Po drugie nie ukrywajmy – największym zainteresowaniem cieszą się  lokale gotowe do odbioru, co sprawia, że zazwyczaj cena mieszkania przed zakończeniem budowy nieubłagalnie rośnie.

aaa

SZEROKI WYBÓR LOKALI

Dzięki temu, że zakupujemy mieszkanie na wczesnym etapie mamy możliwość szerokiego wyboru lokali. Wachlarz możliwości jest różny począwszy od usytuowania lokalu w budynku, rozkładu pomieszczeń względem stron świata na wyborze miejsca postojowego kończąc.

MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA BEZPŁATNYCH  ZMIAN LOKATORSKICH

Ważne jest aby dostosować mieszkanie do swoich indywidualnych potrzeb. Korzyścią zakupu  lokalu na początkowym etapie budowy jest możliwość rozliczenia wielu zmian projektowych w cenie mieszkania. Dzięki temu można np.  zmienić umiejscowienie ścianek działowych, przeprojektować instalację elektryczną tak, aby ilość i rozmieszczenie gniazd elektrycznych  i włączników światła była optymalna. Takie zmiany wprowadzane w późniejszych etapach realizacji mogłoby nieść za sobą spore koszty.

aaa3

A GDZIE RYZYKO?

Nie oszukujmy się zakup nieruchomości na wczesnym etapie budowy zawsze  obarczony jest pewnym ryzykiem,  jednakże po wejściu w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego potocznie nazywanej ustawą deweloperską,  zakup tego typu nieruchomości stał się o wiele bezpieczniejszy.

Zgodnie z nowymi przepisami, kupujący ma prawo skorzystać z jednego z dwóch środków mających na celu zabezpieczenie wpłat dokonywanych na poczet zakupionego mieszkania, i tak: rachunek powierniczy otwarty gwarantuje wypłacenie poszczególnych transz deweloperowi dopiero po  zakończeniu każdego z wyznaczonych umową deweloperską etapów budowy. Dodatkowo istnieje możliwość zabezpieczenia otwartego rachunku tzw. gwarancją bankową, która zwiększa szanse na zwrot wpłaconych przez klienta środków w sytuacji pojawienia się problemów z ukończeniem inwestycji.

Rachunek powierniczy zamknięty zapewnia natomiast wypłacenie deweloperowi całości zgromadzonych środków finansowych dopiero po przepisaniu własności lokalu mieszkalnego, jednakże w praktyce z tego typu ochrony korzystają jedynie deweloperzy, którzy w swojej ofercie posiadają mieszkania praktycznie gotowe do oddania.

Reasumując zakup mieszkania na wczesnym etapie budowy nie jest już tak ryzykowny jak w latach wcześniejszych, co więcej niesie ze sobą wiele korzyści dla przyszłego nabywcy, dlatego też naszym zdaniem warto poczekać na mieszkanie swoich marzeń te kilka miesięcy ;)