Home » Warto wiedzieć » Aranżacja poddasza – jak zagospodarować przestrzeń

Aranżacja poddasza – jak zagospodarować przestrzeń

Poddasze to miejsce charakteryzujące się szczególnym klimatem. Zagospodarowane z pomysłem i rozsądkiem nie tylko zwiększa powierzchnię użytkową domu, ale też stwarza możliwość oryginalnej aranżacji pomieszczeń.

Aranżacja

Bardzo ważny przy aranżacji pomieszczeń na poddaszu jest minimalizm. Przede wszystkim nie powinno się ich zagracać. Liczne skosy plus masa rzeczy, uczynią z poddasza „klitkę”, w której będziemy czuli się przytłoczeni, a to na pewno nie wpłynie dobrze na nasze samopoczucie. Bez względu więc na to, czy będzie to sypialnia, czy łazienka – pamiętajmy o zostawieniu wolnej przestrzeni i powściągliwości w ozdabianiu pomieszczeń różnego rodzaju drobiazgami.

Ciepło i cisza

Na poddaszu panują specyficzne warunki – jest tu ciemniej, chłodniej zimą i bardziej duszno latem. Podczas wichur, burz i ulewnych deszczy jest też głośniej. Jeśli chcemy, aby nasze poddasze było użytkowe, powinniśmy zadbać o odpowiednią izolację termiczną i wyciszenie pomieszczeń. Najczęściej stosuje się w tym celu styropian, watę mineralną lub folię termoizolacyjną, która nie obciąża ani dachu, ani więźby dachowej, a zabezpiecza poddasze przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i wycisza, dzięki czemu spadające na dach krople deszczu lub gradu, nie są dla mieszkańców uciążliwe.

Świat widziany z góry

Jeśli całe Twoje mieszkanie mieści się na poddaszu, możesz w najwyższej jego części urządzić pokój dzienny, jako że jest to przeważnie największe pomieszczenie w domu. Radzimy zrezygnować ze stropu, aby pokój był jeszcze bardziej przestronny. Tam, gdzie są skosy można utworzyć część wypoczynkową, na środku – jadalnianą. Szczególnie tutaj warto zrezygnować z oddzielnej kuchni na rzecz aneksu (pomysły na aranżację salonu z aneksem kuchennym można znaleźć TUTAJ).

Najczęściej jednak poddasze to dodatkowa przestrzeń domu lub mieszkania. Jeśli najważniejsze pomieszczenia mieszczą się na parterze, z poddasza można uczynić fantastyczną część do relaksu – z dala od części dziennej, w której tętni życie towarzyskie i rodzinne, miejsce do pracy – ze względu na inspirujący klimat (skosy wspaniale eksponują okna) lub “plac zabaw”… Naszym zdaniem najlepszym pomysłem będzie zaaranżowanie poddasza na pokój dziecięcy. Po pierwsze jest tam dużo miejsca do zabawy, po drugie dzieciaki będą czuły się swobodnie – prawie tak, jakby miały własne, osobne mieszkanie, po trzecie, z uwagi na wzrost będą czuły się tam swobodniej niż wyżsi dorośli. Przestrzeń pod skosami to idealne miejsce na biurko lub półki z zabawkami.

Jak zagospodarować skosy

Pomieszczenia na poddaszu mają niepowtarzalny urok. Skosy, widoczne więźby dachowe i słupy, które można w pierwszym odczuciu uznać za kłopotliwe, tak naprawdę stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Można pod skosem umiejscowić szafę, zrobioną na wymiar z przesuwnymi drzwiami lub zawiesić półki. Aby optycznie powiększyć wnętrze, powinno zastosować się tu fronty z lustrami lub bardzo jasne. Kolor może być podobny do koloru ścian, dzięki czemu szafa naturalnie wpisze się w całe pomieszczenie.

Schody na poddasze

Nie zawsze jest taka możliwość, ale najlepiej, żeby schody kończyły się na środku poddasza. Gdyby miały znajdować się przy ścianie pod skosem, komunikacja byłaby trudniejsza. W małych domach/mieszkaniach najlepiej sprawdzą się schody kręcone – może nie są najwygodniejsze, ale zajmują dużo mniej miejsca niż zwykłe. Jeśli jednak mamy możliwość postawienia schodów standardowych, w ciekawy sposób możemy zagospodarować przestrzeń pod nimi. Niekoniecznie musi być to zagracony schowek na mopy, miotły i zimowe buty…  Można tę przestrzeń zabudować szafą, która przedłuży linię schodów lub półkami na książki.

Organizację przestrzeni na poddaszu trzeba dokładnie przemyśleć. Ograniczenia wynikające między innymi ze skosów, wymagają od nas zaplanowania przestrzeni. Oryginalne kształty poddasza dodają jednak wnętrzu charakteru, któremu trudno się oprzeć.